חשיבות התואר

לא מעט מצעירים וצעירות בוחרים להירשם אחרי הצבא ללימודי תואר ראשון. אם בעבר, לפני עידן המכללות הפרטיות, זה היה עניין מאוד לא שכיח, הרי שכיום כמעט כל אחד מחזיק תואר כזה או חושב להירשם ללימודי תואר, מתוך הנחה שזאת לא תהיה בעיה קשה מדי להתקבל ללימודים.

מן הסתם, העלייה במספר האנשים שמחזיקים בתואר ראשון מובילה לשאלה, האם יש משמעות לתואר כזה, האם יש לו חשיבות. הרי ברגע שכל האנשים יחזיקו בתואר ראשון, הוא יאבד מהיוקרתיות, הוא כבר לא יוכל להיות מדד רציני לשוק העבודה.

אך כפי שנוכל לראות מיד, עדיין תהיה חשיבות גדולה לתואר ראשון וכל מי שירצה להשתלב בשוק העבודה בתפקידים רציניים ויוקרתיים, לא יוכל שלא להירשם ללימודי תואר זה, בין אם זה במסגרת אוניברסיטה ובין אם זה במסגרת מכללה.

לפני שנסביר את הנקודות והחשיבות של התואר, צריך להדגיש, אנחנו יכולים למצוא כיום כמעט בכל מקצוע, בכל תחום, מוסדות שמעניקים תואר ראשון לבוגרים שלהם. כמו שיש חשיבות לתואר, במקרים רבים יש גם חשיבות למוסד הלימודים אליו נרשמים ובו לומדים.

מה החשיבות של תואר ראשון

ראשית, באופן הגיוני, החשיבות היא בכך שמדובר בלימודים שמאפשרים לנו להמשיך הלאה אל תואר שני. אי אפשר לקפוץ על תואר ראשון, ישר לתארים מתקדמים. כך שאם נרצה ואם לא נרצה, אנחנו חייבים לעבור דרכו.

שנית, לימודי תואר ראשון בכל תחום, מהווים את הבסיס למקצוע. כאן לומדים את קורסי המבוא וקורסי המשך. מכאן אפשר להחליט במה רוצים להתמחות, איזו נישה ללמוד ועוד.

שלישית, תואר ראשון אומנם מהווה שיקול פחות משמעות בשוק העבודה לעומת בעבר, אך עדיין יש לו משמעות גדולה בתפקידים רבים. הוא גם מעניק קדימות לבוגרי תואר על פני מי שאין לו תואר ראשון, וכן במקרים רבים הוא יכול להספיק. צריך לזכור, אנשים ומקומות עבודה, תמיד יעדיפו מישהו שיש לו תואר ויש לו ידע מסוים בנושא, על פני מישהו שמגיע בלי ידע או עם ידע לא ממוסד. לכן יש חשיבות גדולה לתואר ולתעודה.